فلسفه Homework چیست؟

اجازه بدهید یک راست برویم سر اصل مطلب! اگر تکالیف محوله را انجام ندهید چه اتفاقی می افتد؟ بدترین اتفاق ممکن! شما با انجام ندادن تکالیفتان پیامی ضمنی برای مدرس میفرستید و آن عبارت از این است: «لطفاً با من کاری نداشته باش! بنده مستمع آزاد تشریف دارم. اصلاً پول داده ام که کسی به پر و پایم نپیچد وگرنه خودم خوب میدانم چه کاری باید انجام بدهم. من میدانم که نباید از دیکشنری دوزبانه استفاده کنم ولی میکنم. من میدانم که باید تلاش کنم ولی نمیکنم. شما هم که داری پولتو میگیری! دیگه چی از جونم میخوای؟»

 

خوب، حالا از دید مدرس قضیه را بررسی کنیم: بله، کاملاً درست است که مدرس دارد پولش را میگیرد. (در واقع ایران برای معلم زبانها حکم چاه نفت را دارد.) ولی ارضاء روحی او چه میشود؟

آیا فکر نمیکنید که یک روزی کاسه صبر او لبریز شود و عطای زبان آموز غیرفعال را به لقایش ببخشد؟ آیا فکر نمیکنید که با درس نخواندن به حسن شهرت او لطمه میزنید و بالاخره شما را از لیست خط خواهد زد؟ به یاد داشته باشید که جمعیت ایران حداقل 75 میلیون است و همیشه تقاضا وجود دارد؛ پس اگه درس نخونین خیلی محترمانه از لیست قلم خواهید خورد و مجبور هستین با اساتید تازه کاری شروع کنین که هنوز در پی آزمون و خطا ها هستن و شما خواهید شد ……چیز های آنها !!!! ( منظورم از چیز همان موض.ع م.رد تحقیق هست که خدایی نکرده فکرتون به جای دیگه نره )

 

Workbook & Exercise:
هدف از انجام Exercise باید سنجش باشد نه آموزش! فرض کنید برای بزرگ کردن عضلات خود به باشگاه بدنسازی مراجعه کرده اید. اندازه بازوها، ران، کتف و جاهای دیگر بدن گرفته شده و سپس تربیت و رشد دادن عضله ها آغاز میشود. حال آیا میشود وزنه برداشتنهای مکرر را کنار گذاشته و به جای آن مدام عضله ها را اندازه گرفت؟ این کار چه کمکی به رشد عضله میکند؟ در آموزش زبان نیز میبایست کار سنجش را به مسئولان آن داد مانند آیلتس، تافل و غیره. به ازای هر Exercise به دلیل اشتباهاتی که میکنیم میزان بسیار قابل توجهی از اطلاعات نادرست یا به عبارتی «سم» وارد ذهن میشود.

My brother/ go/ goes/ going/ gone to school.

حتی اگر صددرصد پاسخهای ما به این گونه سوالات درست بوده باشند مغز ما تشکیل خواهد شد از هفتاد و پنج درصد اطلاعات غلط در مقابل بیست و پنج درصد اطلاعات صحیح! چرا که چشم ما اطلاعات غلط را scan کرده و در ناخودآگاه ما ثبت میکند. اگر فارسی را هم با همین روش به ما یاد میدادند الان هیچکدام قادر به صحبت کردن نمیبودیم!

 

بنابراین شدیداً با Exercise به «قصد آموزش» مخالفیم و در TKO روش های اشتباه گذشتگان رو اصلاح کردیم

 

Pair Work & Group Work:
با این کار هم مخالف هستیم چون دوست نداریم زبان آموزانمان روبه روی هم عطسه کنند! شدیداً معتقد به ایجاد فضای غیرمسموم آموزشی در کلاسهایمان هستیم. اگر هدف از انجام Pair Work بالا بردن توان ارتباطی زبان آموز باشد میبایست این کار با مدرس انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

WhatsApp Call